Opublikowany przez: monika.g 2019-10-05 00:01:52
Autor zdjęcia/źródło: aloes @ pixabay.com
Choć aloes pochodzi z pustynnych terenów Afryki możesz go wyhodować również na własnym parapecie. Zaliczany jest od do sukulentów, czyli roślin kumulujących wodę, dzięki czemu mogą one przetrwać nawet suszę. Najbardziej powszechne jego odmiany to aloes drzewiasty (Aloes arborescens Mill.) i aloes zwyczajny (Aloe barbadensis Mill., nazywany również Aloe vera L.) Aloes ma wiecznie zielone, mięsiste liście, które wypełnia przezroczysty żel. Z liści aloesu pozyskiwany jest głównie sok, który stosuje się zewnętrznie na skórę lub wewnętrznie do picia. Tkanka aloesu składa się w 99% z wody, ale zawiera także bogactwo cennych witamin i minerałów.
Aloes zawiera m. in. witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B (kwas foliowy - B9, niacyna - B3, cholina - B4); wapń, magnez, chrom, selen, cynk, żelazo, miedź, potas, mangan, sód; sterole roślinne – kampesterol, beta-sitosterol; kwasy tłuszczowe: kwas linolowy, linolenowy, kaprylowy, oleinowy.
Aloes posiada właściwości przeciwzapalne i regenerujące jest przy tym bardzo łagodny, dlatego można go stosować na otwarte rany. Ułatwia i przyspiesza ich gojenie, a także uśmierza ból i stymuluje komórki do odnowy. Warto go mieć w doniczce na parapecie, aby w razie skaleczenia uciąć liść i przyłożyć go do rany. Aloes łagodzi też stan zapalny skóry po oparzeniu oraz opalaniu. Żel z aloesem ukoi podrażnioną skórę i przyniesie ulgę w bólu, ponieważ nie tylko działa przeciwbólowo, ale też przyjemnie chłodzi. Możesz go także zastosować na ukąszenia owadów, ponieważ działa przeciwświądowo i łagodzi obrzęk.
Wyciąg z tej rośliny ma właściwości silnie nawilżające, co pozwala na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry, wygładza ją i odświeża. Stymuluje również odnowę komórek i regeneruje wszelkie uszkodzenia, dzięki czemu wpływa także na młody wygląd skóry. Żel aloesowy przyspiesza również porost włosów. Nałożony na skórę głowy i włosy usprawnia krążenie, stymuluje cebulki włosów oraz odżywia je wysoką zawartością witamin i minerałów. W taki sam sposób aloes działa na brwi i rzęsy oraz paznokcie.
Aloes ma wiele cennych właściwości, ale ze względu na swoje działanie przeczyszczające i żółciopędne nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. W czasie ciąży i laktacji mama potrzebuje dużo więcej składników mineralnych i witamin a aloes je wypłukuje, szczególnie potas. Ze względu na wyżej wymienione właściwości soku z aloesu nie powinny też pić małe dzieci.
Aloes nie jest również wskazany dla osób z chorobami nerek lub jelit, cierpiącym na hemoriody oraz przewlekłe biegunki.
ZOBACZ TAKŻE:
Peeling do skóry głowy - PRZEPISY na peelingi własnej roboty!>>
Mydło Aleppo – jak działa i jak je dobrać do rodzaju cery?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Dagmara_x 2019.10.11 16:12
Używam aloes w kosmetykach i jako suplement na odporność, pijąc krople aloesu. W kremach do twarzy i ciała ten składnik jest niezastąpiony. Mój ulubiony krem do twarzy jest właśnie z aloesem i kokosem - Hydra Care Bielendy nawilżający.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.